Do niedawna poważne uszkodzenie płytki paznokcia wiązało się z długim oczekiwaniem na jej odrośnięcie i przywrócenie estetycznego wyglądu. Obecnie rozwiązaniem jest rekonstrukcja paznokcia przy użyciu specjalistycznej masy, najczęściej żelowej lub akrylowej. Preparaty do rekonstrukcji są elastyczne i mają dodatkowo właściwości przeciwgrzybicze.

Zazwyczaj do uszkodzenia mechanicznego płytki paznokcia dochodzi na skutek wypadku lub choroby. Paznokieć potrafi ulec pęknięciu blisko macierzy. Wówczas  łożysko (tkanka, która znajduje się bezpośrednio pod płytką paznokcia) zostaje odsłonięte i jest narażone na urazy i stany zapalne. Rekonstrukcja stanowi zabezpieczenie przed dalszymi urazami i natychmiastowo przywraca paznokciom zdrowy i ładny wygląd.

Jaki jest przebieg terapii?

Całkowity odrost paznokci u nóg trwa około 1 roku. Dlatego w przypadku dużego ubytku płytki paznokciowej, terapia może potrwać kilka miesięcy – aż do całkowitego odrośnięcia paznokcia. W tym czasie zrekonstruowany paznokieć musi być poddawany kontroli i ewentualnemu uzupełnianiu masy około raz w miesiącu. Czas trwania terapii i jej przebieg jest indywidualny i zależy od stopnia uszkodzenia płytki paznokciowej. W przypadku ubytku lub pęknięcia niewielkiej części paznokcia, zadowalające efekty terapii można uzyskać w krótkim czasie.

Kontakt

Centrum Zdrowych Stóp
ul. Żwirki i Wigury 10
80-463 Gdańsk-Zaspa
(budynek vis a vis Pasażu Handlowego "Lotnia")

spec. podologii Paulina Nowicka-Kaczmarczyk
tel. 782 555 543

spec.podologii Agnieszka Ratajczak-Chrzanowska tel.889 118 014