Wrastające i wkręcające się paznokcie to częsta i bardzo dokuczliwa przypadłość. Z wrastaniem paznokcia mamy do czynienia wtedy, gdy paznokieć rosnąc uszkadza miękką tkankę skóry i wyzwala w organizmie reakcje obronne takie jak: ból podczas chodzenia, wrażliwość na dotyk, opuchliznę, zaczerwienienie, a niekiedy nawet wysięk.

Paznokieć wkręcający się ma kształt rurkowaty. Boki takiego paznokcia się zakręcają, wbijają się w wał paznokciowy powodując ból i uciskając przy tym łożysko. Dochodzi wtedy często do przerostu łożyska oraz powstawania bolesnych odcisków podpaznokciowych.

Dlatego bardzo ważne jest w obydwu przypadkach, by zgłosić się do specjalisty podologii w momencie, gdy zauważą Państwo pierwsze niepokojące objawy.

Przyczyną wrastania i wkręcania się paznokci jest często nieprawidłowe ich obcinanie (wycinanie boków płytki paznokciowej), noszenie zbyt wąskiego obuwia na wysokim obcasie, deformacje stóp (m.in. koślawość palucha – Hallux valgus), urazy mechaniczne, nadmierna suchość lub potliwość skóry stóp oraz uwarunkowania genetyczne.

Jak wygląda terapia wrastających i wkręcających się paznokci?

Czasy kiedy jedyną metodą na wrastające paznokcie było ich chirurgiczne usunięcie, bezpowrotnie minęły. Metoda ta, oprócz tego, że jest bolesna, to w wielu przypadkach jest nieskuteczna. Nie zmienia ona bowiem toru wzrastania paznokcia. Niestety niekiedy dochodzi podczas takiego zabiegu do uszkodzenia macierzy paznokcia.

Zarówno wrastające, jak i wkręcające się paznokcie można korygować przy pomocy klamer ortonyksyjnych. Jest to bardzo skuteczna terapia. Przygotowanie do założenia klamry polega na odpowiednim obcięciu paznokcia i dokładnym oczyszczeniu wałów paznokciowych. Ze specjalnego drutu formuje się klamrę dopasowując ją idealnie do kształtu wrastającego bądź wkręcającego się paznokcia.

Odpowiedni naciąg klamry powoduje z czasem zmianę kierunku wzrostu paznokcia. Dzięki temu paznokieć się spłaszcza i odzyskuje prawidłowy kształt. Dolegliwości bólowe ustępują niekiedy już podczas pierwszej aplikacji klamry.

Założenie klamry drutowej jest w większości przypadków bezbolesne. Samo noszenie klamry jest praktycznie nieodczuwalne i nie przeszkadza podczas chodzenia, czy w uprawianiu sportu.

W trakcie terapii należy się zgłaszać na kontrolę do podologa co około 4 tygodnie. Klamra drutowa jest wtedy zdejmowana, paznokieć jest skracany i oczyszczany. Następnie ta sama klamra jest ponownie aplikowana i odpowiednio naciągana.

Czas trwania terapii uzależniony jest między innymi od stopnia wrastania lub wkręcania się paznokcia. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu miesięcy.

 

Kontakt

Centrum Zdrowych Stóp
ul. Żwirki i Wigury 10
80-463 Gdańsk-Zaspa
(budynek vis a vis Pasażu Handlowego "Lotnia")

spec. podologii Paulina Nowicka-Kaczmarczyk
tel. 782 555 543

spec.podologii Agnieszka Ratajczak-Chrzanowska tel.889 118 014