Modzele na stopach to skupiska zrogowaciałych komórek naskórka o żółtawym zabarwieniu - wyraźnie ograniczone i dosyć rozległe. Zgrubienia te mogą mieć kształt owalny, okrągły lub podłużny. Zazwyczaj nie są bolesne. Niekiedy pod wierzchnią warstwą modzeli mogą znajdować się odciski lub brodawki wirusowe (kurzajki) i wtedy może pojawić się bolesność.

Modzele i zrogowaciała skóra na piętach stanowi głównie problem estetyczny. Jednak może się zdarzyć, że na skutek braku elastyczności  skóra zacznie pękać. Wtedy brak odpowiedniej terapii może spowodować, że pęknięcia staną się wrotami dla bakterii, wirusów lub grzybów.

Przyczyną powstawania modzeli są najczęściej nieodpowiednio dobrane obuwie (powodujące ucisk, tarcie), zdeformowany układ kostny stóp oraz zbyt częste i intensywne usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Zlokalizowane są przede wszystkim na paluchu, główkach kości śródstopia, na opuszkach i stawach palców.

Jak przebiega terapia modzeli?

Modzele zazwyczaj są usuwane już podczas pierwszej wizyty. W tym celu używane są przez podologa specjalistyczne narzędzia, a także frezarka podologiczna. Jeśli przyczyną powstania modzeli i pozostałych zrogowaceń jest źle dobrane obuwie, wówczas jest szansa, że po odpowiednim doborze butów zmiany te nie powrócą. Gdy przyczyną powstawania modzeli i pozostałych zrogowaceń jest wada w układzie kostnym, to niestety zmiany te będą powracać. Jednak odpowiednio dobrane wkładki odciążające stopy oraz regularne wizyty w gabinecie podologicznym, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej, pozwolą na zachowanie skóry stóp  w dobrej kondycji.

 

Kontakt

Centrum Zdrowych Stóp
ul. Żwirki i Wigury 10
80-463 Gdańsk-Zaspa
(budynek vis a vis Pasażu Handlowego "Lotnia")

spec. podologii Paulina Nowicka-Kaczmarczyk
tel. 782 555 543

spec.podologii Agnieszka Ratajczak-Chrzanowska tel.889 118 014