Odciski stanowią obecnie bardzo częsty problem, z jakim zgłaszają się klienci Centrum Zdrowych Stóp. Wynika to najczęściej z nieodpowiednio dobranego obuwia – zbyt wąskiego, ciasnego i wykonanego z materiałów z tworzyw sztucznych. Powstają w konsekwencji stałego punktowego ucisku i tarcia na dane miejsce na stopie. Może to być związane z deformacją stóp – np. z płaskostopiem poprzecznym i rozchodzeniem się kości śródstopia.

Odcisk (łac. Clavus, Clavi) – to silnie ograniczony obszar zrogowaciałego naskórka, który wnika głęboko w tkanki. Może mieć różny kształt – okrągły, owalny, klinowaty. Najczęściej zawiera rdzeń, czyli korzeń w kształcie stożka, choć nie zawsze. To właśnie rdzeń, który uciska na otacząjące tkanki, jest przyczyną bólu, niekiedy bardzo silnego. Wyróżniamy 9 rodzajów odcisków, między innymi ze względu na ich umiejscowienie na stopie.  Odciski mogą pojawić się na podeszwie stopy, między palcami, w wałach paznokciowych, na pięcie, czy pod płytką paznokciową.

Dlaczego warto zgłosić się z odciskiem do specjalisty podologii?

Odcisk, który nie zostanie w porę usunięty, będzie wnikał coraz głębiej w tkanki, co może doprowadzić do bardzo silnego bólu i powstania stanu zapalnego.

Domowe sposoby na usunięcie odcisku są najczęściej zawodne. Wszelkie płyny i plastry dostępne w aptekach mogą powodować uszkodzenie zdrowej tkanki otaczającej odcisk. Zazwyczaj taka terapia nie usuwa rdzenia odcisku w całości, co może spowodować stan zapalny i jeszcze większy ból.

Podczas usuwania odcisków podolog używa specjalistycznych narzędzi – sterylnych oraz jednorazowego użytku, a także dobiera odpowiednie preparaty wspomagające terapię. Po zabiegu miejsce usunięcia odcisku zostaje zaopatrzone w opatrunek odciążający, aby zapewnić stopie komfort podczas chodzenia.

Jak przebiega terapia odcisków?

Czas trwania terapii uzależniony jest najczęściej nie tylko od rodzaju odcisku, ale także od czasu, jaki minął od momentu jego powstania. Zdarza się, że odcisk zostaje usunięty już podczas pierwszej wizyty. Natomiast jeśli odcisk jest na stopie od dłuższego czasu (nawet kilka lat), to najprawdopodobniej, aby go usunąć,  potrzebnych będzie kilka wizyt. Duży wpływ na powodzenie terapii mają także współistniejące zmiany w układzie kostnym stóp. Powodują one stały ucisk i drażnienie danego miejsca i ponowne powstawanie odcisku. W takim przypadku nie wystarczy tylko usunąć odcisk. Należy wówczas dobrać odpowiednie obuwie i wkładki korygujące, aby odciążyć stopy oraz regularnie chodzić na zabiegi do specjalisty.

 

Kontakt

Centrum Zdrowych Stóp
ul. Żwirki i Wigury 10
80-463 Gdańsk-Zaspa
(budynek vis a vis Pasażu Handlowego "Lotnia")

spec. podologii Paulina Nowicka-Kaczmarczyk
tel. 782 555 543

spec.podologii Agnieszka Ratajczak-Chrzanowska tel.889 118 014